Szent Miklós városa: Gyergyószentmiklós

2014.10.11.Pénzügy - Gazdaság - Társadalom 3,7 perc olvasási idő733 szó

Erdély mesébe illő vidékei csodálatos látványt, és megannyi élményt nyújtva bátran elénk tárulnak, akárhányszor elindulunk felfedezésére. Olyan meglepetéseket tartogat számunkra, és olyan feledhetetlen emlékeket, amelyek életünk végéig kísérnek majd minket, bármerre is járunk. Népi momentumok sokaságának titokzatos világát fedi fel, köztük Szent Miklós titkait: Gyergyószentmiklóson.

Természeti szépségei

Gyergyószentmiklós Hargita megye harmadik legnépesebb városa, a régi Gyergyószék központjaként tartják számon. Neamt megye határolja a várost északkelet felől, Balánbánya pedig délkelet felől. Északi határát a nevével is rokon Gyergyóújfalu súrolja, Gyergyócsomafalvával és Gyergyószárheggyel együtt. Csíkszeredától majdnem 60 kilométerre terül el, a hangulatos Békény-patak hordalékkúpján, és a Gyergyói-medence keleti részét alkotja. A várostól nem messze megcsodálhatjuk a Magas-Bükköt és a Pongrác-tetőt is, a Piricske-tetővel együtt, így a hegyvonulatok nyújtotta látványból bőven feltöltekezhetünk. Szent Miklós által a város ünnepnapja minden év december hatodika, és talán ehhez is híven Románia egyik leghidegebb városát tisztelhetjük benne: a megfigyelések szerint évente átlagosan több, mint 160 napon kell jó melegen felöltöznünk, hiszen nagyon fagyos napok köszöntenek ránk.

Látnivalók

A városba érve szeretettel fogad minket a Szabadság tér, amely Erdély egyik legeslegszebb parkosított főtere a kisvárások viszonylatában. Ez korábban az egykori piactér volt, mára már az egyik leglátogatottabb nevezetesség. Itt található Szent Miklós szobra, és a református templom is, amit Bartók György püspök szentelt fel az 1800-as évek végének őszén. Hasznos tudni, hogy a Szabadság téren több képzőművészeti műemléknek számító épület is megcsodálható, érdemes tehát őket jó alaposan szemügyre venni.

Található a városban római katolikus templom is, ami az 1700-as évek második felében épült, a korábbi gótikus templom helyén. Fogarassy Mihály erdélyi püspök szobra a templomtól nem messze áll, mind a mai napig méltóságteljes nevezetessége a városnak. A híres Márton Áron utcában egykori örmény családok gyönyörű, barokk stílusban épült műemléknek számító házait csodálhatjuk meg: ilyen a Kopacz-ház, a Bocsánczy-ház, a Czárán-ház és a Kövér-ház is. A Bocsánczy-házról érdemes tudni, hogy értékes elemének számít a kovácsmesterség remekműve, ami nem más, mint egy mutatós ablakrács, amelyen találunk egy 1841-es évszámot. A Kövér-ház lakói pedig állatkereskedők voltak, és a kaput a család címere díszítette.

A város méltán nevezetes ékessége az örmény római katolikus templom is, amely egy szemrevaló barokk stílusú épület, a város északkeleti részén találjuk a Gyilkostó felé vezető úton. Ez szintén műemléknek számít, a XIX. századra tehető megépítése.

Láthatunk a városban egy nagyon szép kis parkot is ezeken kívül, a Kossuth Lajos utca és a Testvériség sugárút között, amelyet mindenképpen érdemes utunk során meglátogatnunk. Itt három gyönyörű szobor fogad minket: Kossuth Lajos egész alakos szobra, Petőfi Sándor emlékműve, a kettő közt pedig egy páros kopjafa, ami a szabadságharcra emlékeztet minket.

Both várának romjait is megcsodálhatjuk a Belkény és a Várpatak összefolyásánál, a magasba nyúló sziklacsúcson. Érdemes a Csíky-kertet is alaposan bejárnunk kirándulásunk során, hiszen ez pedig egy 16 hektáros, pompás arborétum.