Megváltozott végrehajtási törvény védi az adósokat

2014.03.12.Pénzügy - Gazdaság - Társadalom 2 perc olvasási idő390 szó

Idén már szigorúbban követik nyomon a bírósági végrehajtók munkáját – ha esetlegesen még is gond adódna egy-egy adósságbehajtás során, sokkal körültekintőbben jár el a hivatal, mint korábban – rendelkezett a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara, a 2013. évi XCIX. törvényben.

Már a törvénymódosítás előtt is lehetősége volt az adósoknak (tartozásuk részbeni lerovása után) részletfizetéses törlesztésre, ha vagyonát lefoglalták és/vagy ingatlanját árverés alá bocsájtották. A módosításnak köszönhetően azonban a már visszafizetett összeg nem mérvadó, a törvény szerint a részletfizetés tényének megállapításához komplexebb feltételeket vizsgálnak, s amennyiben van potenciál a végrehajtandó összeg megtérülésére, az ingatlanok nem bocsájthatóak kalapács alá – az adósok lakhatásának védelmét szem előtt tartva. Hiszen sokan önhibájukon kívül nem törlesztenek ütemszerűen. Gondoljunk például a deviza hitelesekre: legtöbbjük napról napra él, hiszen havi törlesztőjük akár a 100 ezer forintos nagyságrendet is súrolhatja.

Milyen konkrét feltételeknek kell megfelelnem adósként a részletfizetéshez?

Ha korábban nem kaptunk engedélyt részletfizetésre, és ha a hitelező pénzügyi intézményt felhatalmaztuk munkabérünk és ingóságaink végrehajtás alá vonására – esetleges nem fizetés esetén. Amennyiben kisösszegű kölcsönről van szó, az ingatlan nem kerül a „kalapács listára”. Ötszázezer forintnál nem lehet nagyobb részletfizetési kérvényező tartozása, ha azonban ingatlanunkon jelzálog van, akkor ez az összeg egy millió forint.

Hogyha megállapították a részletfizetés lehetőségét, magánszemélynek 6 hónapja van a kiegyenlítésre, cégeknek és vállalkozásoknak pedig egy éve. Részletfizetés elmulasztásának esetén a végrehajtó azonnali intézkedésre köteles.