Kötelező biztosítás és lakásbiztosítás Romániában

2012.11.06.Pénzügy - Gazdaság - Társadalom 2,7 perc olvasási idő545 szó

Teljesen új alapokra és szempontokra helyezné a biztosító választást egy-egy kötelező biztosítás megválasztásakor a jövőre tervezett törvénymódosítás Romániában. Az előzetes elképzelések szerint a kötelező biztosítás rendszere az aktív kárrendezésre épülne, amely azt jelenti, hogy a balesetben vétlen autós kárát az általa korábban választott biztosítója rendezné, nem pedig a károkozóé.

A biztosító társaságok üdvözlik a tervezetet, komoly esélyt látnak arra, hogy a tervezet elfogadásával a kötelező biztosítás piaca újra felvirágozhatna. Jelen gyakorlat szerint ugyanis a kötelező biztosítás kötésekor nem a szolgáltatás minőségét tartja fontosnak az ügyfelek nagy része, hanem mintegy adónemet tekint a fizetendő összegre, így általában a legolcsóbbat választja.

Jelenleg a romániai kgfb átlagdíj kb. 440 lej, ami még így is magasabb a nálunk lévőnél. A változásnak köszönhetően pedig nem kizárt, hogy a díj akár 50 százalékkal is megemelkedhet a későbbiekben. Hasonló változásokra Magyarországon is lehet készülni, ugyanis a direkt kárrendezés tárgyalását régóta fontolgatják. Jelen pillanatban csak 2 biztosító társaságnál lehet aktív kárrendezést kérni (természetesen ez plusz költséget jelent) a casco biztosítás mellé- Ebben az esetben a saját biztosító fizeti a kárt a vétlen autósnak, és a későbbiekben érvényesíti az összeget a károkozó biztosítójával szemben.

A lakásbiztosítás kötés is komoly feladat elé állítja a lakástulajdonosokat. Kötelezővé tennék ugyanis, hogy a lakástulajdonosok legalább a természeti károk vonatkozásában kössenek lakásbiztosítást (pl. árvíz, földrengés esetére). Az adminisztrációs terheket és a biztosítás meglétének ellenőrzését a helyi önkormányzatokra bíznák. Abban az esetben, ha valaki a kötelező jelleg ellenére sem rendelkezik majd lakásbiztosítással, büntetést szabnak ki.

Hazánkban a tulajdonosok nagy része rendelkezik lakásbiztosítással, azonban sok esetben azt már évekkel ezelőtt kötötték, és nem vizsgálták felül. Érdemes pedig akár csak egy rövid összehasonlítást végezni, hogy a szerződés megkötésekor milyen állapotban, mennyi értéket képviselt az ingatlan, mennyi felújítás lett elvégezve, vannak-e újonnan beszerzett, esetleg nagyobb értéket is képező ingóságok és kérni a lakásbiztosítás értékkövetését, vagy kötni egy kedvezőbbet. Az internetes biztosítás kalkulátor programok lakásbiztosításra vonatkozó része rendkívül nagy segítséget jelenthet, hiszen az adatok egyszeri megadásával több biztosító személyre szabott díja tekinthető meg.