Ilyen súlyos betegségeket terjeszthetnek a patkányok

2017.07.08.Egészséges Gyógymód 5,1 perc olvasási idő1013 szó

Patkányirtásra nagy általánosságban azért van szükség a legtöbb esetben, mert rengeteg kórokozót, vírusokat, baktériumokat terjeszthetnek, amelyek mögött akár halálos betegségek, járványok is meglapulhatnak. A rágcsálók közül a leginkább a patkány veszélyes, amely hajlamos már szervezetében is olyan vírusokat hordozni, amelyektől még ma is nagyon könnyen elhalálozhat egy egészséges ember is. Hogy melyek ezek?

Pestis

A pestis, vagy más néven dögvész annak idején is a patkányok miatt okozott elképesztő mértékű járványt a középkorban. Érdekesség, hogy nem közvetlenül az állat, hanem a benne megtelepedő bolhák terjesztik, ezáltal akár emberbolha is terjesztheti. A kórokozó bolhacsípéskor kerül be a szervezetbe, majd a 2-6 napos lappangási időt követően jelentősen magas lázzal, zavartsággal, nyugtalansággal jelentkezik, és a nyirokrendszeren át eljut a nyirokcsomókig, ahol elhalást okozva vérzéses, gyulladásos ödémát eredményez, ami már a bubópestises állapot. A bubók azonban még nem minden esetben jelentenek halált, innen még továbbterjedhet a kór, és másodlagos tüdőpestis alakulhat ki, aminek a veszélye az, hogy a beteg cseppfertőzés útján is terjeszti a vírust, ezáltal a környezetében élőknél rögtön tüdőpestis alakulhat ki. Járvány idején a betegséget könnyű felismerni, de atípusos formában nem egyszerű, noha időben felismerve antibiotikummal nagyon jól gyógyítható.

Rágcsálóirtás a patkányok ellen

Iszapláz

Az iszaplázat, vagy más néven leptospirosist szintén a patkányok terjesztik. A kórokozók egyes típusai kifejezetten veszélyesek, és leginkább harapással, karmolással, a bőr apró sérülésein keresztül jutnak el a szervezetbe. A betegségnek 9-10 napos lappangási ideje van, enyhébb formában ekkor láz, fejfájás, végtagfájdalom jelentkezik, amit pár nap múlva vesetünetek követnek. Ha a fertőzés súlyosabb, rosszindulatú formában jelenik meg, akkor ezt követően gyakran halálos kimenetelű máj- és vesekárosodással jár együtt, amit sárgaság és ismeretlen eredetű vérzések követnek. Ha időben felismerik, antibiotikummal nagyon jól és könnyedén gyógyítható.

Trichinellosis (fonalóckór)

A trichinellosis, avagy a fonalóckor a különféle fonalférgek megjelenése az emberi szervezetben, melyek patkányokkal való érintkezéssel kerültek be a testbe. A betegség 7-10 napos lappangási idő után, többnyire az elfogyasztott és megfertőzött húsból kerül be a szervezetbe. Az emésztőnedvek hatására a fonalférgek lárvái kiszabadulnak tokjukból, és miután megtörténik a nemi érés, a megtermékenyített nőstény belefúrja magát a bélfalba. Itt átlagosan egy héten belül akár 1500-2000 eleven lárva is születhet, amelyek rögtön bekerülnek a véráramba, és elárasztja az egész szervezetet, ha pedig nem veszik észre, végül a harántcsíkolt izomzatba is bekerülhetnek. A tünetek kezdetben enyhék, majd magas láz, izom- és ízületi fájdalmak következnek, amit felületes légzés, a légző- és rekeszizmok problémája követ. Súlyosabb esetben toxikus idegrendszeri tünetek is felléphetnek, de a tünetek minden esetben függenek a beteg egészségi állapotától és a férgek mennyiségétől is. Maga a betegség egyébként nagyon jól gyógyítható, ha a diagnózis korán felállításra kerül, illetve időben megtörténik a féreg azonosításra, ami megkönnyíti a kezelést.

Murin tífusz

A murin tífuszt más néven rágcsáló kiütéses tífusznak is nevezik, és egy általában enyhe lefolyású betegségnek tekinthető egy pestishez képest. Hasonlít a ruhatetűk által terjesztett kiütéses tífuszhoz is, ezáltal lázzal, fejfájással kezdődik, majd 5-6 nap elteltével jönnek a kiütések, amelyek megjelenését követően antibiotikummal még mindig nagyon jól gyógyítható a probléma. A kórokozó forrása minden esetben a patkány, akik általában bolhákon át kapják el a vírust. Az ember harapással, vagy fertőzött bolha elvakarásával, bőrfelület alá vakarásával szintén elkaphatja a kórt.

Patkányharapási láz

A patkányharapási láz a nyugati világban nem nagyon ismert betegség, de a fejletlen országokban meglepően gyakori, hogy a patkányok megharapják az alvó embereket, főleg csecsemőket és gyerekeket. A harapáskor a patkány nyálmirigyeiben élő kórokozók okozzák a fertőzést, melyek 10 napos lappangási időt követően az influenzához hasonló tüneteket okoznak magas lázzal. Ha a betegség súlyos, és nem kerül kezelésre, akár halállal is végződhet, de időben felismerve és antibiotikumos kezeléssel nagyon jól orvosolható a probléma. Hazánkban is előfordul a patkányharapási lázat terjesztő vírus egyes patkányok körében – fontos, hogy nem minden rágcsáló fertőzött –, ám ezek többnyire csak az elmaradottabb településeken, a rossz higiénés körülmények között élőket veszélyeztetik.