Gyógyszeres kezelések és műtétek szerepe a fogyásban

2022.12.16.Egészséges Gyógymód 2,3 perc olvasási idő450 szó

Az elhízás és a túlsúly nagyon sok embert érint ma Magyarországon. A diéta és a testmozgás az alapja az ideális testsúly elérésnek, ám sokszor ez kevésnek bizonyul. Ilyenkor merül fel a gyógyszeres kezelés, illetve a műtét.

Magyarország a negyedik helyen áll a világon az elhízás tekintetében, Európában pedig az első helyen vagyunk. Nem is gondolnánk, de ma hazánkban minden második ember küzd túlsúllyal, minden harmadik pedig elhízottnak számít. Nem csoda hát, hogy a fogyókúrás módszerek annyira népszerűek ma hazánkban.

Jellemzően egy átfogó életmódváltás szoktak javasolni a szakemberek első körben, ha a problémát nem egészségügyi gond okozza, hanem a helytelen életmód. Ugyanakkor megeshet, hogy a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás mellett sem megfelelő a BMI-index.

Ilyenkor szokták javasolni a gyógyszeres kezeléseket, vagy a műtéti beavatkozásokat. Természetesen vannak természetes, fogyást elősegítő készítmények, melyeket vény nélkül ki lehet váltani, esetleg bioboltokban be lehet szerezni, de vannak vényköteles készítmények is.

Milyen gyógyszeres kezelések és műtéti eljárások engedélyezettek?

Amennyiben az átfogó életmódváltás nem hoz megfelelő eredményt, akkor szokták a szakemberek a gyógyszeres terápiát, illetve a ballonkezelést javasolni. A gyógyszeres készítmények esetében hazánkban jelenleg csak olyan gyógyszereket lehet használni, melyek a zsír felszívódását gátolják, illetve csökkentik az étvágyat.

Természetesen a hatékonyságuk eltérő lehet, tehát nem mindenkinél működnek. A mellékhatások tekintetében is hasonló mondható el, van, akinél egyáltalán nem jelentkezik semmilyen mellékhatás, másoknál viszont igen. Általánosságban azonban elmondható, hogy hozzávetőleg 6 %-os testsúlycsökkenés érhető el ezekkel a készítményekkel.

Jelenleg hazánkban három gyógyszer van engedélyezve testsúlycsökkentésre, melyeket csak orvos írhat fel, tehát vénykötelesek.

A metabolikus sebészeti beavatkozásokat csak akkor szokták javasolni, hogy a BMI index 40 feletti, és az életmódváltás nem hozott eredményt. Hazánkban olyan sebészeti beavatkozásokat végeznek, melyek gyomorkapacitás-csökkentő, gyomorürülésre ható, illetve felszívódást mérséklő műtétek.