Ezt ne tegyük a távmunkában!

2021.08.16.Pénzügy - Gazdaság - Társadalom 2,3 perc olvasási idő467 szó

Mindig sokat beszélünk arról, hogy mit kell csinálnunk a távmunka során, azonban ritkán esik szó arról, hogy milyen viselkedésformákat kerüljünk.

Helytelen beszédforma

Az első a videókonferenciák beszélgetésformája. Igaz, hogy nem szemtől szembe vagyunk, de soha ne mondjunk olyat, amit a főnök előtt nem mernénk. Főleg, ha másik húsz ember hallgatja! Sajnos az online hívások, ahol csak hang van, elfeledtetik velünk, hogy mit illik és mit nem illik mondani. A hanghordozás a telefonon keresztül is átjön, úgyhogy arra is figyelni kell.

Illetlenség

Ha többen vagyunk az online teremben, akkor ne hagyjuk, hogy csak a moderátor köszöngessen. Amikor megjelenünk a képernyőn, egy kedves „jó reggelt” senkit sem fog zavarni. Persze kerüljük a nagyon furcsa kifejezéseket, és ha komolyabb közegben dolgozunk, akkor kerüljük a poénkodást is.

Bámulás a semmibe

A következő szabály, hogy ne bámuljunk a semmibe. A képernyőn keresztül hamar látszik, hogy a telefonunkat nyomkodjuk, vagy éppen a kutya fejét simogatjuk, esetleg csak a semmibe bámulunk. Lehet, hogy a beszélő nem fogja azonnal szóvá tenni, de inkább kerüljük ezt a viselkedés. Tény és való, hogy nem tudunk mindenkinek a szemébe nézni, de ha a kamerára koncentrálunk, akkor a többiek érezni fogják a szemkontaktust.

Rossz háttér

Az internetes applikációk előnye, hogy tudunk állítani egy virtuális hátteret. Használjuk inkább ezt, így senki nem fogja látni a véletlenül szétdobált ruhákat vagy a békésen reggeliző családot. A virtuális háttérnél csak arra figyeljünk, hogy ne mozduljunk ki a képből, mert akkor azonnal a valódi háttér fog látszani, és a mögöttünk elrohanó házastársunk nem biztos, hogy értékeli.

Mikrofon

A következő szabály, hogy mindig legyen a mikrofon kikapcsolva. Csak akkor kapcsoljuk be, ha nem beszélünk, mivel így elkerüljük a zajokat, a bekiabálásokat és a véletlen beszólásokat. Az első pár hétben vicces volt a háttérben ugató kutya, mára azonban annyira hozzászoktunk a helyzethez, hogy inkább idegesítő lesz.

Fotózás

Végül, de nem utolsó sorban: ne fotózzuk a képernyőt! A rajta szereplő emberek nem adták a belegyezésüket, úgyhogy vagy kérdezzünk rá, vagy ne csináljuk.

Támogató: www.daktela.com