Építkezés segítség nélkül?
Számtalan egyszerűbb otthoni munkálatokat képesek lehetünk önállóan elvégezni, de nagyon fontos, hogy tudjuk, meddig vagyunk képesek elmenni, amíg nem kockáztatjuk senki testi épségét. Tervezni természetesen bárki tud, ha már megvannak az elképzeléseink, hogy hogyan nézzen ki a házunk, akkor vessük papírra őket. Amennyiben nem vagyunk építészek, fontos, hogy megfelelő szakemberrel nézessük át a terveinket, és azokkal is valósítsuk meg.
Bár kétségtelenül komoly összegeket lehet megtakarítani, ha nem bízunk minden apró-cseprő dolgot másra, de a saját és testi épségünket veszélyeztető munkálatokat kizárólag szakemberrel végeztessük. A szakember ezt tanulta, és űzi a szakmát évek óta, saját magunk nem tudjuk felvenni vele a versenyt. Ráadásul az amatőr, kontár munkának súlyos következményei lehetnek.
Természetesen léteznek olyan munkálatok, amelyeket saját magunk is elvégezhetünk, és nem okozunk vele túlságosan nagy kárt, mintha például a szerkezeti elemeket akarnánk magunk megtervezni, vagy ha magunk akarnánk bekötni a villanyt. Ha már készen van a ház, a beltéri festéssel, tapétázással túl nagy kárt nem tudunk csinálni, legfeljebb nem lesz szép a végeredmény. Ha ügyes kétkezi munkások vagyunk, megpróbálhatjuk letenni a járólapokat, parkettát is, csempézhetünk, lerakhatjuk a padlószőnyeget, bár jobb, ha ezeket is inkább szakemberre bízzuk, mielőtt elmozdulnának. Ma már vannak olyan beltéri és kültéri burkolatok, melyek saját kezűleg is összeszerelhetőek.
Kerti munkálatokat is végezhetünk saját magunk, például készíthetünk saját magunk utat, kialakíthatjuk a medencét, vagy csodás sziklakerteket, tavakat varázsolhatunk.
Nagyon hosszan lehetne folytatni a sort, hogy milyen munkálatokat végezhetünk el saját magunk, mindenkinek a képességeihez mérten vállalja be őket. A lakóterünk kialakításán nem szabad spórolni, hiszen egy háznak a rosszul felépített szerkezete életveszélyes lehet. Ugyanígy a kazán, a fűtőtestek beszerelése, a villanyszerelés komoly feladat, így azokhoz semmilyen körülmények között ne nyúljunk. Mérjük fel, legfeljebb mekkora kárt tudunk csinálni, ha valamihez hozzányúlunk, és azután döntsük el, megéri-e nekünk.