Az építőipar forradalma: itt a nyomtatott ház!
Az építőiparban az elmúlt években vagy évtizedekben nem igazán voltak különösebb forradalmak és újdonságok, ebből kifolyólag a panelházak óta szinte ugyanazok a sémák valósulnak meg a gyakorlatban, és az építészek leginkább csak a dizájnbéli újdonságokban tudnak kiteljesedni. Ezen felül egyre nagyobb teret hódítanak a különféle környezetvédelmi eljárások – lásd: passzív házak –, de akkora forradalom nem történt az iparban, mint amit egy egyszerű kis szerkezet hozott magával.
Néhány óra alatt kész ház? Ez a 3D nyomtatás!
A 3D nyomtatást nagyon sokan nevezik a teljes világ megreformálójaként, ami nem véletlen, ha összevetjük, hogy egy korántsem aprócska, összességében 200 négyzetméteres ház kinyomtatásához, illetve felépítéséhez általa alig néhány órára vagy napra van szükség, darabonként pedig nem kerülnek többe, mint 5 ezer dollár – avagy közel 1,5 millió forint.
Ha bárki azt hinné, hogy ez a távoli jövő, esetleg valami futurisztikus elképzelés, a 3D nyomtatás, illetve az ezzel a technikával kivitelezett házak ma már teljesen valóságosak, sőt mi több, Sanghajban több ilyent fel is építettek a múltban úgy, hogy ehhez ipari hulladékot és egyéb összetevőket alkalmaztak, tehát rengeteget tettek az építők a környezet védelmében és a hasznos hulladék felhasználás érdekében. Az új technológiának köszönhetően az eddigi építési költségek feleződnének, és amennyiben mindezt általánosítanák, illetve nagyobb nevű cégek sorakoznának fel mögé, az igazi forradalmat indíthatna el az ingatlanpiacon, hiszen kis túlzással még a középosztály is megengedhetné magának, hogy saját házba költözhessen, amit ráadásul pár óra alatt szinte bárhová fel lehet építeni.
Az eddigi legnagyobb nyomtatott épület
Tavaly áprilisban került bejelentésre az első olyan 3D-s nyomtatóval készült épület, aminek falait egy gigantikus méretű, 15x10x6,6 méretes masina segítségével készítettek el. Sanghajban annyira megtetszett az embereknek az ötlet, hogy rögtön tíz lakható házat is elkészítettek egymás után, amelyek darabja 4800 dolláros összegre jött ki, és néhány óra alatt teljes egészében el is készült, lakhatóvá, berendezhetővé vált.
Kínában már most több építőipari cég és technológiai fejlesztő állt az újdonság mögé, ebből kifolyólag hamarosan rendszeresíthetik az első építkezési nyomtatókat, amelyekhez egyre több és masszívabb anyagok fejlesztése is kidolgozásra került már, így például szabadalmaztatásra került a speciális cement mellett egy olyan üvegrostokkal megerősített gipsz is, ami mindennél olcsóbb és még tartósabb is. További jó hír, hogy minden kivitelező, illetve fejlesztő elsődlegesen újrahasznosított építkezési hulladékban, illetve salakban gondolkozik, tehát a környezettudatosság, illetve a hulladék-felhasználás mindennél fontosabb a befektetőknek, sőt mi több, olyan tervek is elhangzottak már, miszerint direkt 3D-s háznyomtatásra specializált újrahasznosító üzemet is létesítenek hamarosan.