
Az egészséges szájápolási rutin és a fogszuvasodás
Napi kétszeri alapos és szabályos fogmosás, fogselyem használata és a szájvízzel való rendszeres öblögetés mellett is kialakulhat a fogszuvasodás. Ennek hátterében többféle ok állhat, érdemes az alapoknál kezdeni a tájékozódást.
A szuvas fogak kialakulása
Minden fogunk ásványi anyagokból áll. Bármikor, amikor cukros vagy keményítő tartalmú ételt eszünk vagy iszunk, a fogainkon lévő lepedékben lévő baktériumok savtermelésbe kezdenek, majd ez a sav felemészti a fogzománcot, vagyis a fogak védőrétegét. Amikor a szájüregben a pH-érték egy kritikus szint alá csökken és savassá válik, akkor a fogak kezdik elveszíteni a rajtuk lévő természetes ásványi anyagokat.
Amikor eszünk vagy iszunk, onnantól mintegy 30-60 perc, amíg a pH-érték visszatér a normális szintre. Ha azonban evés vagy ivás után erre nem hagyunk időt, tehát valami más, magas cukortartalmú dolgot eszünk vagy iszunk, a folyamat újra fkezdődik. Ha például egy üdítőt tíz perc alatt megiszunk, az sokkal jobb, mintha órákig kortyolgatnánk, mert így a szájüreg csak tíz percig lesz kitéve ennek a savas környezetnek.
A nyál a barátunk
A nyál nagy segítséget jelent a fogaink védelmében. Ugyanazok az ásványi anyagok, amelyek a fogainkban megtalálhatók, a nyálban is jelen vannak, így evés után a nyál segít.
Azt is mindannyian tudjuk, hogy fontos a napi kétszeri fogmosás, azonban nem mindegy, hogy mikor mosunk fogat. Amikor alszunk, akkor a plakkot okozó baktériumok elszaporodnak a szánkban. Ezért fontos a reggeli fogmosás, mert ez eltávolítja ezt a lepedéket és a baktériumokat.
Ha azok közé tartozunk, akik szeretnek étkezés után is fogat mosni, várjunk ezzel 30 percet, ha ugyanis az étkezés befejezése után rögtön fogat mosunk, azzal lehet, hogy eltávolítjuk a nyálunkban lévő hasznos ásványi anyagokat. Ha kényelmetlenül érezzük magunkat, akkor tiszta vízzel öblítsük át a szánkat, vagy igyunk vizet.
Este, lefekvés előtt is érdemes fogat mosni, az alvás közbeni hosszan tartó savas hatást ugyanis így le tudjuk csökkenteni, eltávolítva a káros baktériumokat. Mindezek mellett is előfordulhat szuvasodás, a problémákat a megfelelő rutin kialakítása mellett azzal tudjuk minimalizálni, ha rendszeresen részt veszünk a fogászati szűrővizsgálatokon.