Árt-e a nagy meleg a kocsi akkumulátorának?
Sokan úgy vélik, hogy a hideg az, ami hazavághatja az akkut, és van is benne igazság, a leghűvösebb hónapokban bizony nem meglepő, ha egyszer csak nem indul el a járgány. De mi a helyzet a forró napokkal?
Mi történik a nagy melegben?
Az emberek többsége abban a hitben él, hogy a járgányok akkumulátorát a mínuszok vágják haza, pedig ez nem így van, a forróság még nagyobb ellenség. A nyári nagy hőségben a kémiai reakciók gyorsulásnak indulnak, a korróziós folyamatok is beindulnak. A rekkenő időben a túltöltődés és az önkisülés sokkal gyakrabban fordul elő, cellazárlat valamint iszaposodás alakulhat ki.
Hogyan válasszunk magunknak akkut?
Ón-kalcium ötvözésű, expandált lemezes akkumulátort érdemes vásárolni, ez a típus olyan, hogy az áram felvételekor növekvő hőmérsékletnél csökken a felvétel. Az ilyen típusú akksiknál nem lesz rácskorrózió még a legnagyobb forróságnál sem. Fontos, hogy az akkumulátor önkisülése igen kicsi legyen. Akik a hideg időkben ritkán, vagy egyáltalán nem használják a kocsijukat, azoknak alacsony önkisülésű darabot érdemes választani.
Minden típusú járműhöz más-más típusú akkumulátorok vásárolhatóak. Mindig a saját típusunknak megfelelő akkut válasszuk ki. Mi van, ha nem tudunk választani a kínálatból? Nézzünk utána az interneten az akkumulátor adatainak, fórumokban olvassunk utána a hozzászólásoknak, hogy mások mennyi re voltak megelégedve. Nemcsak magunkra kell, hogy számítsunk, a boltban, ahol vesszük, bizonyára készségesen fognak segíteni nekünk.
Mindenképpen olyan akkumulátort vegyünk, ami jól viseli a hideget és a forróságot egyaránt. Érdemes lehet valamivel többet költeni rá.