Beilleszkedési stratégiák úton-útfélen, a városon túl

2015.03.04.Pénzügy - Gazdaság - Társadalom 4 perc olvasási idő805 szó

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kéttagú család, aki úgy döntött, hogy a nagyvárosi létforma kihívásai helyett a vidék kényelmét választja következő élettapasztalatául.  Legalábbis az elsődleges elképzelések szerint. Talán sokunk számára ismerős ez a forgatókönyv, és mi magunk is többször hezitáltunk már azon, hogy az elsősorban multik által körülvett, egy-két szobába zsúfolódott környezetünket a természethez közelibb, harmóniát sugalló kertes házra cseréljük.

Vajon mivel változásokkal jár ez a lakóhelyváltás, milyen új képességekre van szükség, hogy a tanyasi világ idilljében is helyt álljunk?

Összebútorozás az új szerelmünkkel: a vidékkel

A nagyvárosok hangos, zsúfolt élete az egyetemi évek alatt és a karrierlépcső első fokainak megtételének szakaszában még a legtöbbünk számára vonzónak tűnik, aztán a kis vészjelző csipogó akkor kezd bekapcsolni, amikor először vesszük észre a járdán kutyapiszkok között, benzingőzben szlalomozó babakocsis anyukákat. Megígérjük magunknak, hogy ha családunk lesz, tudatosan előkészítjük a terepet, és nem tesszük ki leendő gyermekeinket annak az élménynek, hogy ott nőjenek fel, ahol körülöttük mindenki huszonnégy órás üzemmódban pörög folyamatosan, és a természettel leginkább csak az állatkertben léphet élő kapcsolatba. Gyorsan meggyőzzük magunkat a tanyasi világ előnyeiről, és a „Vissza a természethez!” hívószavával meg is szervezzük a költözésünket egy szakképzett szállító cég segítségével. Ez ideáig a könnyebb rész, ugyanis modern korunk jó oldalaként számtalan tapasztalt, gyors határidőt is vállaló, költséghatékony fuvarost találhatunk.

Napjainkban sokan választják azt is, hogy a főváros helyett vidékre költöznek, a pénzkeresés helyett más szempontokat szem előtt tartva.

A pásztori idillen túl, azaz a vidéki élet gyakorlatban

Általánosságban igaznak mondható, hogy az álláslehetőségek miatt felértékelődött városokban lévő lakóingatlan értéke vidéken többet ér, így van, hogy egy lakás akár családi házra cserélhető attól függően, hogy az ország melyik térségébe költözünk. Érdemes erről előzetesen informálódni az interneten, hogy ne csak vakon menjünk az álmaink felé, beleértve a viteldíjakat és a szállítók tevékenységi köreit is. Abban bízunk, hogy ilyen egyszerű és olcsó lesz az élet más szempontokból is. De nem a pénz az egyetlen fizetőeszköz, mert a vidéki életformának is ára van, melyet lehet, hogy elsőre nem is olyan könnyen adunk meg. Igaz, már nem az udvaron van a vécé, és nem is lavórban kell megoldani a mosdást, de előfordulhat, hogy nincs térerő, késő este már sehol nem tudunk vásárolni, ha éppen akkor jut eszünkbe valami, és nem sorakoznak a jobbnál jobb éttermek és szórakozóhelyek sem. Az esték pedig – az aszfalt sugárzó hőjének és a központi fűtés hiányában – még nyáron is hidegebbek, mint amihez korábban szoktunk.

A napközbeni átlag 40-50 perces utazások hossza általában lerövidül, és jóval kisebb távolságokat kell legyűrnünk, így érthetően alig várjuk, hogy biciklire pattanhassunk. Ennek romantikája azonban hamar szertefoszlik a fagyok, a szél és az esőzések beköszöntével.

Magunk képére formált világ

Ha a kezdeti nehézségeken túljutottunk, és még mindig vidékre vágyódunk, néhány szakember, költöztető, ács, kőműves segítségével belevághatunk a nagy kaland megvalósításába. A friss levegőn túl új lakóhelyünk – ha úgy döntünk – megajándékozhat a saját termelésű zöldségekkel és gyümölcsökkel, a tágas környezet békéjével és szabadságával, vagy a kerttől néhány lépésnyire kezdődő gyönyörű erdőségekkel és felfedeznivaló túraútvonalakkal.