Tapétafajták és azok felragasztási módjai

2014.12.24.Itthon 2,8 perc olvasási idő557 szó

Számtalan különböző tapéta létezik, de alapvetően négy nagy csoportba sorolhatjuk őket. Az egyes típusok tulajdonságaival nem árt tisztában lenni még vásárlás előtt, nehogy a felrakásuk közben érjen kellemetlen meglepetés. A tapéták egyes fajtái speciális igényűek – pl. a selyem tapéta -, ezek felragasztását minden esetben ajánlott szakemberre bízni. (a tapéták osztályozhatóak származási helyük szerint is. Pl svéd, olasz tapéták)

A tapéták tulajdonságait azért is érdemes közelebbről megvizsgálni, mert pontosabb képet kaphatunk arról, hogy milyen helyiség burkolására alkalmasak, hogyan kell őket tisztítani és milyen hosszú az élettartamuk.

A papírtapétáknak több különböző fajtája van, készítik őket dombornyomott, mintás és kétrétegű változatban is. A szintetikus anyagból készült tapéták divatos kivitelben kaphatók, nagyon tartósak, a felületüket könnyű tisztán tartani. Nagy előnyük, hogy felső rétegüket lehúzva a falon maradó papírréteg a következő tapétázás alkalmával alapként szolgálhat. A vinyl tapétáknak létezik matt és fényes változata is, ez utóbbi a selyem tapéta. Ezeknek a tapétáknak az alapanyaga papír, amit szintetikus bevonattal látnak el, melyet dombornyomással mintáznak. A fényes, selyemre emlékeztető hatást bronzpor és alumínium pigment használatával érik el. A gyapjúrostos tapéták növényi rostokból készülnek, utóbbi időben népszerűségüket főként környezetbarát tulajdonságaiknak köszönhetik. Levegő- és páraáteresztő képességük kiváló, ideálisak a fürdőszoba burkolásához is. A gyapjúrostos tapétákat a szakemberek a nagyon egyenetlen falfelületekre is ajánlják.

A papírtapéták felragasztása a hagyományos módon történik. Ragasztóval bekenjük a tapéta hátulját, majd 5 perc után, amikor a tapétát a ragasztó átitatta, óvatosan a falra illesztjük és egy kefével a falra simítjuk. Ezt a műveletet a felragasztott tapétacsík közepétől a szélei felé haladva végezzük el, hogy az alákerült légbuborékokat ki tudjuk simítani. A műanyag tapéta felragasztása ugyanezen a módon zajlik (részletek)

A selyemtapéta nehéz, ezért erős ragasztóra van hozzá szükség. Belőle egy csepp sem kerülhet a tapéta felületére, mert nagyban rontja az esztétikai értékét. Különös figyelmet kell fordítani a falfelület kiegyengetésére, mivel a selyemtapéta a fal legapróbb hibáit is kiadja. A legjobb, ha ezt a munkát szakemberrel végeztetjük.

A gyapjúrostos tapétával bánni nagyon könnyű. A hozzá való speciális ragasztót a falra kenjük fel festékhenger segítségével.