A csokoládé nem csak boldoggá tesz minket?

2014.05.11.Egészséges Gyógymód 3,9 perc olvasási idő773 szó

Istenek eledele, mennyei finomság, afrodiziákum – megannyi gyönyörűen csengő névvel és tulajdonsággal illetjük ezt az ínycsiklandó édességet, amely évezredek óta különleges helyet foglal el képzeletbeli étlapunkon. Ezerféleképpen elkészíthető, lélekmelengető nyalánkság alkotható belőle, és számos fantáziadús kiegészítőt kapunk már hozzá tálalásához is, hogy minél hatásosabban legyen általa test- és lélekgyógyászatunk.

Egyszer volt, hol nem volt..

Közép- és Dél-Amerika izzó dzsungeleiben munkálta meg emberi kéz először a kakaóültetvényeket, az azték és maja birodalomban. Nem sokkal később az őslakosok bódító, mámorító kakaó-italokat készítettek belőle, amelyeket szertartásosan, ünnepeik alkalmával kortyolgattak, és az idő múlásával varázslatos gyógyító hatását vélték felfedezni. Így gyönyörű termését, a kakaóbabot egyre nagyobb becsben tartották, és idővel pénzeszközként is használták. Vajon ki kóstolhatta meg először a tengerentúl titokzatos italát? Ki más lehetett volna, mint a nagy felfedező, Kolumbusz Kristóf tengerésztiszt, aki elsőként lépett rá Amerika földjére. Nézzük hát meg, miért is tarthatták a bennszülöttek eme csodát az Istenek eledelének.

Antioxidánsok

Egyre nagyobb szerepet tulajdonítanak a táplálkozástudomány szakemberei manapság az antioxidánsoknak, és a közelmúltban felfedezték, hogy a csokoládé bőven tartalmaz belőle, a vörösborhoz hasonlóan. Ez természetesen csak a magasabb kakaótartalmú nyalánkságokra érvényes, első sorban emiatt tehát érdemes a fekete csokoládét fogyasztanunk. Hogy minőségét minél tovább megőrizze, tárolására legalkalmasabbak a jól záródó, avasodást gátló dobozkák, vagy választhatjuk a csokoládés csomagolásban való elhelyezést is, akár különálló alkalmatosságokban. A pikáns fekete csokival tehát jócskán tehetünk keringési rendszerünk egészségéért, hiszen a hajszálerek törékenységét és áteresztőképességét csökkentjük, ugyanúgy, mint a vérrögök képződését – így a szélütések és szívrohamok esélyét is -, az agyi vérellátást pedig kifejezetten javítja.

Ha fáradtak és fásultak vagyunk

Ihatjuk bátran gőzölgő forró italként, fogyaszthatunk „kerek csokoládét, szögletes csokoládét, hosszú csokoládét”, a lényeg az, hogy ha levertnek és bágyadtnak érezzük magunkat, vegyük elő fiókunkból és essünk neki merészen, mert emeli a vérnyomást és a vércukorszintet, és tartalmaz koffeint is, így nagyon hatékony élénkítő csodaszer. Megtalálható benne a magnézium, kálcium, vas és kálium, valamint remek memóriajavító, mindezek mellett pedig immunrendszerünk erősítésre is kiválóan alkalmas.

Boldogság!

Az aztékok és maják úgy látszik tényleg sejthettek valamit, és ezzel még mindig nem értünk listánk végére. Vajon miért annyira jellemző, ha például szerelmi bánat ér bennünket, és hiába vár minket haza pompásan berendezett otthonunk, mi mégis inkább a csoki után nyúlunk? Majd elterülve a kanapén egy tábla ínyenc csokoládéval, a selymes kakaó illatát megérezve, az első roppanás után mosoly ül ki arcunkra? Mi sem egyszerűbb: akár orrunkat, akár ízlelőbimbóinkat kényeztetjük vele, agyunk meglepően gyorsan reagál, és szinte azonnal boldogsághormont, vagyis endorfint termel. Méltán emlegetik ezáltal természetes antidepresszánsként, hiszen testünk számára meglepően kellemes élményt jelent. Ezen kívül pedig egy öt évig tartó kísérletben tudósok bizonyították, hogy átlagosan egy évvel élnek tovább azok az emberek, akik havonta 3 tábla jó minőségű csokoládéval kényeztetik magukat, mint azon társaik, akik nem adják meg maguknak ezt az örömöt. Ne habozzunk hát használni mind az öt érzékünket, és élvezettel átadni magunkat eme Isteni eledel csodálatos hatásainak!